Koszt wizy do Egiptu

Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline

[edit 18-03-2015] Chcesz wiedzieć na bieżąco? Kliknij "Ostatni wpis" [/edit]

Zasady odprawy wizowej z dniem 27-03-2013 wyglądały następująco:

Odwiedzając Egipt należy posiadać paszport ważny co najmniej 6 miesięcy oraz wizę, która uprawnia do miesięcznego pobytu w Egipcie. Wizę można otrzymać na lotnisku przy wjeździe do Egiptu (znaczek wklejany do paszportu, płatność 15 USD/os). W Sharm El Sheikh położonym na Półwyspie Synaj możemy skorzystać z opcji Sinai Pass, tj. bezwizowego pozwolenia "Sinai Only".

Takie zasady panują na dzień pisania tego posta. Natomiast zdzwiwiła mnie pewna historia, a mianowicie ktoś, gdzieś, ostatnio puścił w eter informajce, że wizy do Egiptu drożeją. Na kilku stronach (skopiowane żywcem) możemy przeczytać:

"
Rząd egipski podwyższa opłaty za egipską wizę wjazdową do kwoty 25 $. Właśnie wyszło rozporządzenie nr 7202 ministra spraw zagranicznych i turystyki podwyższające dla wszystkich obcokrajowców, w tym turystów, opłatę wizową z 15 do 25 dolarów i obowiązujące OD LIPCA 2013 roku.
"

Kiedy to zobaczyłem, pierwsze co sobie pomyślełem, to, że "rzeczywiście kiepsko - 10 dolców więcej na osobie przy wyjeździe rodzinnym - całkiem spora butelka burbona mniej :)"

Postanowiłem sprawdzić info w Ministerstwie Spraw Zagranicznych, przeszukując projekty ustaw, rozporządzeń, newsów i tym podobnych w internecie - niestety bez skutku. Wszystko wskazuje na to, że prawdopodobnie jest to blef...
Następny krokiem jaki uczyniłem było napisanie maila do Informacji Konsularnej z prośbą o wyjaśnienie sprawy. Otrzymałem następująca odpowiedź:

"
Dziękuję za e-mail i uprzejmie informuję, że przekazałem Pana zapytanie do naszej Ambasady w Kairze, skąd proszę oczekiwać odpowiedzi.

Co się zaś tyczy informacji na stronach internetowych MSZ, to zamieszczone są tam informacje aktualne w danym momencie.

Jeśli opłaty ulegną zmianie, nasze informacje zastaną również odpowiednio uaktualnione.
"

Ambasada w Kairze odpowiedziała zaskakująco szybko:

"
Szanowny Panie,

Nie otrzymaliśmy oficjalnego potwierdzenia tej informacji, ale najprawdopodobniej należy się tego spodziewać.

Z poważaniem
"
Podsumowując: Podwyższenie opłat wizowych nie jest jeszcze informacją oficjalną, a już napewno nie istnieje żadne oficjalne rozporzadzenie jak to opisuje kilka internetowych portali. Ot, i tyle w temacie z dniem dzisiejszym. Jeśli nastapią zmiany, postaram się poinformować o tym na forum.

n.d.
śr., 27/03/2013 - 19:02
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline

Zwróciłem się z tym samym zapytaniem do Departamentu Turystyki Ministerstwa Sportu i Turystyki. Odpowiedź jest następująca:

"
Szanowny Panie,

uprzejmie informuję, że Ministerstwo Sportu i Turystyki zwróciło się pytaniem dotyczącym pogłosek o wzroście opłat wizowych w Egipcie do sekretariatu Ambasadora ARE, który ich nie potwierdził, ani im nie zaprzeczył,  informując, że nie posiada jakiejkolwiek wiedzy na ten temat.

Z wyrazami szacunku
"

 

n.d.
śr., 03/04/2013 - 13:47
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline
Minęło trochę czasu, od kiedy poruszyłem sprawę drożejącej wizy. Koszt wizy w dalszym ciągu wynosi 15 USD/os i zero centów.. :) Więcej o wizach w Egipcie i przepisach celnych w poradniku na stronie: http://www.najlepszewakacje.pl/poradnik/przewodnik/egipt
n.d.
pt., 02/08/2013 - 10:29
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline

Witam serdecznie, Informuję, iż z dniem 01.11.2013 wzrasta cena wizy egipskiej do 26,50 USD. Przy rezerwacji do Hurghady i Marsa Alam mamy wizę wliczoną w cenę. Natomiast dla ofert do Sharm El Sheikh przy pobycie do 14 dni obowiązuje bezpłatna wiza "Sinai only".

Wzrost cen dotknie więc poróżujących wykupujących wizę na lotnisku:

- dzieci do lat 2 na kierunkach HRG i RMF,
- gości rezerwującyh sam przelot lub sam pobyt na kierunkach HRG i RMF,
- gości udających się do SSH, którzy opuszczają półwysep Synaj lub wykupujących pobyt dłuższy niż 2 tygodnie. Pozdrawiam,

n.d.
pon., 30/09/2013 - 16:07
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline

Informuję, iż z dniem 01.02.2014, a nie jak wcześniej informowałem od 01.11.2013 wzrasta cena wizy egipskiej do 26,50 USD (żródłem zmiany jest Ministerstwo ds. Turystyki Egiptu).

n.d.
pon., 14/10/2013 - 10:49
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline

Temat dosyć mozolnie jest wałakowany od kilku miesięcy, ale stało się pewne, że wizy do Egiptu bedą droższe w roku 2014.

Nowy termin dla wprowadzenia wyższych cen, jaki pojawia się w newsletterach które otrzymuję od organiztaorów, to 01 maja 2014. Podróżni przylatujący do Hurgady oraz Marsa Alam muszą wykupić wizę na lotnisku (25 USD). Podróżni przylatujący do Sharm el Sheikh otrzymują na lotnisku bezpłatną “małą wizę” uprawniającą do pobytu na terenie Synaju (strefa turystyczna) do 14 dni - z tym bez zmian. Klienci, którzy planują dłuższy pobyt  w Sharm lub wybierają się poza Synaj (np. na wycieczki do Kairu, Luksoru) lub do Białego Kanionu czy na nurkowanie głębinowe w Ras Mohamed muszą na lotnisku wykupić wizę turystyczna (25 USD).

Przy planowanym pobycie turystycznym powyżej  30 dni należy wystąpić o wizę do Ambasady Egiptu.

n.d.
śr., 11/12/2013 - 13:56
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline

Informuję i potwierdzam, że od 1 maja 2014 r. zmienia się wysokość opłaty wizowej do Egiptu. Obowiązywać będzie stawka 25 USD od osoby.

n.d.
wt., 29/04/2014 - 10:33
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline
Wczoraj w mediach pojawiło się następujące info: "zmiany w wizach - od 15 maja każdy, kto wjeżdża do Egiptu i nie jest w grupie zorganizowanej będzie musiał mieć egipską wizę w paszporcie tj. turyści będą musieli występować o wizy w ambasadach egipskich w swoich krajach". Informacja zalała media, pisząc o zaostrzeniach, utrudnieniach i przy okazji ogólnie o złej kondycji całego Państwa i niepotrzebnie moim zdaniem temat zaczyna "mutować" i niepokoić czytelników (patrz np. RadioZet, TVN). Nie podoba mi się to i nie będę się do tego w tej chwili szerzej odnosił... Obecnie staram się potwierdzić informacje w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Postaram się poinformować o przebiegu sytuacji.
n.d.
śr., 18/03/2015 - 12:11
Portret użytkownika Lukas Koladko
Offline

19 marca otrzymałem odpowiedź

"...

Uprzejmie informuję, że nie otrzymaliśmy oficjalnej notyfikacji ze strony władz egipskich dotyczącej nowych przepisów wizowych.

W przypadku jej otrzymania, komunikat w tej sprawie zostanie zamieszczony na www.kair.msz.gov.pl.

Z poważaniem

Gabriela Piotrowska

Wicekonsul

...

"

dzisiaj pojawił się w tej sprawie oficjalny komunikat, którego pełna treść znajduje się na stronie http://www.kair.msz.gov.pl/pl/c/MOBILE/aktualnosci/komunikat26032015

"...

Ambasada RP w Kairze informuje, że od 15.05.2015 r. ulegają zmianie przepisy wizowe Arabskiej Republiki Egiptu.  Od tego dnia nie będzie możliwe uzyskanie wizy na przejściach granicznych (w tym na lotniskach) przez cudzoziemców udających się indywidualnie do Egiptu (nie w zorganizowanych grupach turystycznych). Przed zaplanowanym wyjazdem również obywatele polscy będą obowiązani ubiegać się o uzyskanie wizy w egipskich placówkach dyplomatycznych.

...

"

 

 

n.d.
czw., 26/03/2015 - 15:25

Dodaj nową odpowiedź

Zawartość pola nie będzie udostępniana publicznie.
  • Dozwolone znaczniki HTML: <u> <i> <b> <url> <img> <email> <quote>

Więcej informacji na temat formatowania

CAPTCHA
To pytanie zapobiega spamowi.
Image CAPTCHA
Enter the characters shown in the image.