FAQ - Najczęstsze pytania

Najczęstsze pytania i odpowiedzi

Masz jakiś problem i nie wiesz jak sobie z nim poradzić? A może wolisz zasięgnąć rzetelnej informacji na dany temat? Z przyjemnością udzielimy odpowiedzi na wszelkie nurtujące Cię pytania i podpowiemy co zrobić, aby uniknąć niepotrzebnych kłopotów.
Jeśli natomiast nie ma tu odpowiedzi na interesujące Cię pytanie napisz do nas lub zapytaj naszych konsultantów pod numerem 22 631 54 23

Pytania ogólne

Jak dokonuję rezerwacji w serwisie Najlepsze Wakacje?
Jaka jest gwarancja dokonania rezerwacji?
Jakie dane są potrzebne do dokonania rezerwacji?
Kiedy najpóźniej należy dokonać rezerwacji?
Co może wpłynąć na długość pobytu?
Jakie napoje wchodzą w skład wyżywienia all inclusive?
Co zrobić w przypadku, gdy wpłaciłem pieniądze na konto Najlepsze Wakacje i chcę zrezygnować z wczasów, które mają się rozpocząć za 2 dni?
Wróciłem z wczasów i jestem niezadowolony z warunków. Gdzie mogę złożyć reklamację?
Co Powinien zrobić Klient, który zarezerwował hotel i zgubił potwierdzenie rezerwacji?
Czy oferty sprzedawane za pośrednictwem portalu Najlepsze Wakacje są wiarygodne i bezpieczne?
Co zrobić, jeśli wśród ofert zamieszczonych w portalu NajlepszeWakacje.com nie znajdę tej "wymarzonej"?

Ubezpieczenia i bagaż

Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą - co to jest?
Co to jest EKUZ?
Co to jest choroba przewlekła wg definicji towarzystw ubezpieczeniowych?
Co to jest suma ubezpieczenia?
Co oznacza skrót NNW?
Na czym polega ubezpieczenie bagażu podróżnego? Na co zwracać uwagę?
Co nam zapewnia ubezpieczenie kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe i wcześniejszego powrotu?
Co zrobić gdy zaginie bagaż?

Zdrowie

Jak możemy zarazić się niebezpiecznymi chorobami i jak długo chronią nas szczepionki?
Jak opalać się bezpiecznie?

Odpowiedzi:

 
up Jak dokonuję rezerwacji w portalu NajlepszeWakacje ?

Masz do dyspozycji kilka możliwości: samodzielnie szukając oferty na naszej stronie lub kontaktując się z nami mailowo lub telefonicznie. Korzystając z wyszukiwarki ofert określ kryteria wyszukiwania: kierunek, termin wyjazdu, miejsce wylotu, ilość osób podróżujących. Każda oferta zawiera szczegółowy opis, galerię zdjęć oraz szereg pomocnych opcji do wyboru. Następnie wypełnij formularz zgłoszenia i dokonaj rezerwacji. Po dokonaniu rezerwacji skontaktuje się z Tobą nasz konsultant aby potwierdzić wszystkie dane i potwierdzi poprawność dokonanej rezerwacji. Następnie przygotuje dokumenty (umowa zgłoszenia, warunki uczestnictwa organizatora OWU, warunki ubezpieczenia), wysyłając ją zeskanowaną mailem lub na fax. Po jej otrzymaniu podpisz ją jak najszybciej i odeślij do nas. Równocześnie wpłać określoną w umowie zaliczkę na nasze konto. Po uregulowaniu wszystkich wpłat rezerwacja zostanie potwierdzona i będzie w realizacji.

up Jaka jest gwarancja dokonania rezerwacji?

Każdy Klient otrzymuje Umowę, która prawnie wiąże obie strony. W umowie zawarte są wszystkie szczegóły zakupionej oferty. Po wpłaceniu należności otrzymujesz od nas potwierdzenie rezerwacji mailem, faksem lub pocztą, na podstawie którego na lotnisku odbieracie bilety i vouchery. Rezerwacje zawsze mozna potwierdzić u organizatora powojąc się na jej numer.

up Jakie dane są potrzebne do dokonania rezerwacji?

Przy dokonywaniu rezerwacji potrzebujemy danych osobowych: imię, nazwisko, data urodzenia, telefon oraz adres zamieszkania. W przypadku dalszych podróży lub biletów lotniczych mogą być potrzebne numery dowodów osobistych bądź paszportów.

up Kiedy najpóźniej należy dokonać rezerwacji?

Każda rezerwacja uzależniona jest od dostępności wolnych miejsc oraz czasu pozostałego do dnia wylotu. Czasami istnieje możliwość dokonania rezerwacji opcjonalnej, na określony czas. (jaki czas rezerwacji opcjonalnej?)  W przypadku 1 msc. bedzie to ok 3 dni, w przypadku 1 tyg ok 1 dnia, natomiast 1 dnia ok. 2-3 godzin. Zecydowanie bezpieczniej jest dokonywać rezerwacji najszybciej w miarę swojego wewnętrznego przekonania,  ale tak naprawdę obowiązuje tu zasada kto pierwszy ten lepszy. Ponieważ miejsca sprzedawane są w całej Polsce a nasz system umożliwia rezerwację 24h na dobę, w krótkim czasie mogą skończyć miejsca.

up Co może wpłynąć na długość pobytu na wakacjach?

Długość pobytu zależy ściśle od godzin przylotu i wylotu, stąd wykupiona impreza 7 czy 14 – dniowa może w rzeczywistości obejmować mniejszą ilość noclegów oraz posiłków. W większości krajów doba hotelowa kończy się o godzinie 10:00, a zaczyna o 14:00. Nawet w przypadku późnego wylotu pokoje należy opuścić do godziny 10:00. Dla gości podróżujących nocą hotele starają się udostępniać jeden lub kilka (w zależności od obłożenia hotelu) pokoi w celu złożenia w nich bagaży i ewentualnego odświeżenia się przed podróżą – w takim wypadku świadczenia all inclusive nie przysługują. W zależności od wolnych pokoi, w niektórych hotelach istnieje możliwość przedłużenia doby hotelowej o kilka godzin za dodatkową opłatą ustalaną przez dyrekcję hotelu. Należy jednak pamiętać, iż usługa ta jest dostępna tylko i wyłącznie po wcześniejszym jej potwierdzeniu przez hotel.

up Jakie napoje wchodzą w skład wersji all inclusive?

Dokładny wykaz napoi wchodzących w skład all inclusive został umieszczony w opisach hoteli. W hotelach z wersją all inclusive płaci się dodatkowo za napoje ze świeżych owoców, napoje butelkowane, alkohole importowane i lokalne nie ujęte w wykazie all inclusive, niektóre rodzaje kaw i czasami lody. Organizator nie ma wpływu i nie ponosi odpowiedzialności za czasowy brak niektórych napojów lub elementów wchodzących w wersję all inclusive. W niektórych pokojach hotelowych znajduje się mini bar, czyli mała lodówka wypełniona napojami i artykułami spożywczymi. Korzystanie z mini baru jest płatne. Wykaz napojów oraz godziny i miejsca serwowania w trakcie sezonu mogą ulec zmianie na którą Organizator nie ma wpływu.

Zobacz także: Słowniczek turysty

up Co zrobić w przypadku, gdy wpłaciłem pieniądze na konto Najlepszych Wakacji i chcę zrezygnować z wczasów, które mają się rozpocząć za 2 dni ?

W każdym z przypadków rezygnacji z wyjazdu Klient zobowiązany jest poinformować nas (lub bezpośrednio organizatora) o tym fakcie pisemnie. Organizator podejmuje decyzję o rozwiązaniu tej sprawy zgodnie z Warunkami Uczestnictwa. W wyjątkowych sytuacjach (na specjalny wniosek Klienta, z przedstawieniem wyjątkowej sytuacji) Organizator może zmodyfikować sposób rozstrzygnięcia sprawy. Czy istnieje szansa odwołania takiego wyjazdu? Odwołać wyjazd (a dokładnie uczestnictwo w wyjeździe) można w każdym momencie. Warunki Uczestnictwa określają warunki rezygnacji w różnych okresach przed rozpoczęciem imprezy turystycznej.

up Wróciłem z wczasów i jestem niezadowolony z warunków. Gdzie mogę złożyć reklamację?

Każdą reklamację należy złożyć pisemnie na nasze ręce lub bezpośrednio na ręce Organizatora. W każdym przypadku taka reklamacja jest rozpatrywana przez Organizatora. Oprócz złożenia reklamacji nasi Klienci mogą wyrazić swoja opinię i wysłać do nas list. Uwagi będą dla nas cenną informacją. Dzięki takim informacjom możemy modyfikować listę naszych kontrahentów oraz polecanych hoteli.

up Co Powinien zrobić Klient, który zarezerwował hotel i zgubił potwierdzenie rezerwacji?

Skontaktować się z Biurem Obsługi Klienta (Kontakt) i poprosić o ponowne przesłanie takiego dokumentu.

up Czy oferty sprzedawane za pośrednictwem portalu ekacje.pl są wiarygodne i bezpieczne ?

Tak, wszyscy touroperatorzy, z którymi współpracujemy, są znanymi i cenionymi na polskim rynku biurami podróży. Każde z tych biur posiada wymagane dokumenty, pozwolenia i ubezpieczenia gwarantujące turystom pobyt w wybranym miejscu wypoczynku.

Zobacz także: Nasi partnerzy

up Co zrobić, jeśli wśród ofert zamieszczonych w portalu najlepsze wakacje nie znajdę tej "wymarzonej" ?

Wtedy prosimy o kontakt mailowy na adres: biuro@najlepszewakacje.com lub telefoniczny. Przygotujemy "szytą na miarę" indywidualną ofertę, spełniającą Twoje oczekiwania.

up Ubezpieczenie kosztów leczenia za granicą - co to jest?

Koszty leczenia (w skrócie KL) - ubezpieczenie chroni wyjeżdżających przed koniecznością samodzielnego pokrywania wydatków związanych z ewentualnym leczeniem poza granicami Polski. Gwarantuje zwrot kosztów poniesionych w związku z chorobą. Zapewnia nam pokrycie, ze strony wybranego przez nas zakładu ubezpieczeń, kosztów zakupu lekarstw i środków opatrunkowych, leczenia szpitalnego, transportu do szpitala, konsultacji medycznych, zakupu protez i okularów, które uległy zniszczeniu w wypadku, a także kosztów opieki medycznej.

up Co to jest EKUZ?

Jest to Europejska Karta Ubezpieczenia Zdrowotnego (w skrócie EKUZ) - dokument, który od 1 stycznia 2006 roku potwierdza nasze prawo do korzystania ze świadczeń zdrowotnych w poniżej wymienionych krajach. Dzięki karcie korzystamy z opieki zdrowotnej danego państwa na tych samych zasadach co jego obywatele.

EKUZ ważna jest na terenie innych krajów członkowskich Europejskiego Obszaru Gospodarczego i Szwajcarii. W szczególności są to: Austria, Belgia, Bułgaria, Cypr, Czechy, Dania, Estonia, Finlandia, Francja, Grecja, Hiszpania, Holandia, Irlandia, Islandia, Liechtenstein, Litwa, Luksemburg, Łotwa, Malta, Niemcy, Norwegia, Portugalia, Rumunia, Słowacja, Słowenia, Szwajcaria, Szwecja, Węgry, Wielka Brytania, Włochy.

Warto zwrócić uwagę, że wśród wymienionych państw nie ma Chorwacji, która należy do najczęściej odwiedzanych przez Polaków krajów europejskich.

up Co to jest choroba przewlekła wg definicji towarzystw ubezpieczeniowych?

Jest to stan chorobowy, charakteryzujący się powolnym rozwojem oraz długookresowym przebiegiem. Można do niego zaliczyć epilepsję, astmę, nowotwory, cukrzycę, choroby układu krążenia i wiele innych.

Zapis w ogólnych warunkach ubezpieczenia (OWU) mówi o odmowie pokrycia kosztów leczenia chorób przewlekłych, z powodu których Ubezpieczony był leczony w okresie ostatnich kilku lat. Jeśli choruje się przewlekle, potrzebne jest wykupienie specjalnej zwyżki - ubezpieczenie leczenia chorób przewlekłych (zwyżka około 300% - 400% składki podstawowej).

Generalna zasada towarzystw ubezpieczeniowych jest taka, że koszty leczenia mają obejmować nagłe, niespodziewane zachorowania. W związku z tym, jeśli trafimy do szpitala z powodu np. cukrzycy, towarzystwo odmówi pokrycia kosztów leczenia.

up Co to jest suma ubezpieczenia?

Suma ubezpieczenia - ustalona w umowie ubezpieczenia kwota pieniężna stanowiąca górną granicę odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń za szkody poniesione bądź wyrządzone przez ubezpieczonego.

up Co oznacza skrót NNW?

NNW jest skrótem od "następstwa nieszczęśliwych wypadków".
Ubezpieczenie następstw nieszczęśliwych wypadków umożliwia otrzymanie odszkodowania, jeżeli doznane uszkodzenie ciała spowoduje trwały uszczerbek na zdrowiu (o uszczerbku decyduje lekarz współpracujący z Towarzystwem).

Bardzo często uszczerbek na zdrowiu wyceniany jest procentowo, np - złamanie ręki - 10%, złamanie żebra 5%, utrata kończyny dolnej 70%. Taki też procent sumy ubezpieczenia jest wypłacany poszkodowanemu.

W niektórych polisach, za śmierć w wyniku nieszczęśliwego wypadku, wypłaca się tylko 50% sumy ubezpieczenia - przy zawieraniu umowy, watro zwrócić na to uwagę.

W polisach turystycznych sumy ubezpieczenia NNW nie są wysokie - do około 5000 Euro. Warto jednak wykupić to rozszerzenie ubezpieczenia, ponieważ jest jednym z najtańszych elementów polisy, więc nie warto na nim oszczędzać (na kilkudniowy wyjazd jest to koszt rzędu kilku złotych)

up Na czym polega ubezpieczenie bagażu podróżnego? Na co zwracać uwagę?

Ubezpieczenie bagażu podróżnego ma na celu zabezpieczenie go na wypadek utraty, uszkodzenia lub zniszczenia w czasie podróży. Ochroną można także objąć sprzęt sportowy oraz fotograficzny.

Określając sumę ubezpieczenia w ubezpieczeniu bagażu, należy brać pod uwagę wartość bagażu czy sprzętu, który chcemy ubezpieczyć, zabierając go ze sobą na urlop.

Zawierając umowę ubezpieczenia, powinno się zwrócić szczególną uwagę na zakres odpowiedzialności ubezpieczyciela. Niestety, zakłady ubezpieczeń często zawężają swoją odpowiedzialności do sytuacji bardzo mało prawdopodobnych (np. kradzież z przechowalni bagażu), a odmawiają wypłaty odszkodowania, gdy bagaż zginął z autokaru, gdy wyszliśmy na chwilę rozprostować nogi.

Przy ubezpieczaniu wartościowego sprzętu warto ponadto zwrócić uwagę na to, czy zawieramy umowę ubezpieczenia na wartość rzeczywistą, czy odtworzeniową. W pierwszym przypadku zakład ubezpieczeń, wypłacając odszkodowanie, pomniejszy świadczenie o stopień amortyzacji. Za taką sumę raczej nie odkupimy sobie wartościowego sprzętu narciarskiego, czy fotograficznego o takim samym standardzie, jak dopiero co utracony. W tej sytuacji zalecamy więc tzw. ubezpieczenie na wartość odtworzeniową, gdzie za wypłacone odszkodowanie będziemy w stanie przywrócić swój stan posiadania sprzed zdarzenia szkodowego.

Zobacz także: O odprawie i bagażu w podróży

up Co nam zapewnia ubezpieczenie kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe i wcześniejszego powrotu?

Ubezpieczenia kosztów rezygnacji z uczestnictwa w wyjeździe gwarantują nam rekompensatę wydatków poniesionych przez uczestnika w związku z wyjazdem (zaliczka, pierwsza rata wpłaty, itp.), w przypadku gdy jest on zmuszony do rezygnacji z wyjazdu z powodu określonych zdarzeń. Należą do nich: poważne zachorowanie, ciężki wypadek, śmierć najbliższego członka rodziny, kradzież lub utrata dokumentów uprawniających do wyjazdu za granicę czy też innego wypadku losowego stwarzającego po stronie ubezpieczającego konieczność pozostania w miejscu zamieszkania. W ramach tego ubezpieczenia można również zapewnić sobie zwrot kosztów za niewykorzystany okres wyjazdu, jeżeli z wskazanych wyżej powodów nastąpiła konieczność wcześniejszego powrotu z urlopu.

up Co zrobić gdy zaginie bagaż?

Mimo pełnej komputeryzacji podczas transferów bagażu i przy całej trosce personelu dokonującego odprawy w portach lotniczych, nie można całkowicie wykluczyć utraty bagażu lub jego uszkodzenia. Dlatego zachęcamy do skorzystania z dodatkowego ubezpieczenia bagażu. Jednak w razie zaginięcia bagażu, według obowiązujących międzynarodowych przepisów są Państwo zobowiązani do natychmiastowego zgłoszenia utraty lub uszkodzenia bagażu towarzystwu lotniczemu i do wypełnienia formularza P.I.R. (Property Irregularity Report), które jest podstawą przy dochodzeniu przez Państwa roszczeń w sprawie odszkodowania od towarzystwa lotniczego lub ubezpieczyciela. Proszę zwrócić uwagę na to, by nie przewozić ważnych leków, dokumentów i kosztowności w walizkach nadawanych na bagaż.

Zobacz także: Na czym polega ubezpieczenie bagażu podróżnego? Na co zwracać uwagę?

up Jak możemy zarazić się niebezpiecznymi chorobami i jak długo chronią nas szczepionki?

Poniżej przedstawiamy dokładną charakterystykę  chorób, miejsc występowania oraz jak długo chronią nas szczepionki na poszczególne choroby:

1.Malaria. Choroba przenoszona przez komary. Najbardziej rozpowszechniona w krajach tropikalnych. Komary kłują najczęściej od zmierzchu do świtu. Przed wyjazdem z Polski trzeba koniecznie skontaktować się z lekarzem w celu określenia typu i sposobu dawkowania leku antymalarycznego.

2. Dur brzuszny. Powstaje przez spożywanie zakażonej wody lub żywności. Szczepionka nie daje stuprocentowej pewności. Schemat szczepienia: 2 wstrzyknięcia podskórne w odstępie miesiąca, trzecia dawka po roku. Dawki przypominające, co trzy lata, utrzymują stan odporności.

3. Tężec. Choroba spotykana w krajach tropikalnych. Większość obywateli została zaszczepiona przeciw tej chorobie w dzieciństwie, dlatego wystarczy przyjęcie dawki przypominającej, która przedłuży odporność na następne 8 lat. Jeśli ktoś nie był szczepiony w dzieciństwie - musi przyjąć 2 zastrzyki w odstępie 6 tygodni.

4. Polio. Rozpowszechniona w krajach rozwijających się. Aby nabyć odporność należy raz na 10 lat przyjmować dawkę szczepienia (w kroplach lub doustnie).

5. Zapalenie wątroby. Przyczyną tej choroby są zazwyczaj narkotyki, alkohol i różnorodne infekcje. Wyróżniamy zapalenia wątroby typu A, B, C, D, E i G. Litery te symbolizują poszczególne wirusy. Odmiany tej choroby typu C, D, E i G są stosunkowo rzadkie i nie powinniśmy się nimi przejmować. Niżej przedstawiamy szczepionki przeciw pozostałym odmianom choroby:
 

a) Zapalenie wątroby typu A. Aby się uodpornić należy przyjąć gamma-globulinę lub szczepionkę Harvix. Sposoby te różnią się czasem trwania odporności.

b) Zapalenie wątroby typu B. Szczepionka to seria trzech zastrzyków w ciągu 6 miesięcy. Dawki przypominające podaje się co 3-5 lat.

6. Cholera. Zaszczepienie się nie gwarantuje pełnej odporności organizmu i utrzymuje ważność tylko przez pół roku.

7. Zapalenie opon mózgowych. Szczepionka daje roczną odporność. Przed wyjazdem należy dowiedzieć się, w których rejonach ogłoszone były ostatnio epidemie i zalecane jest aby zrezygnować z podróży w te miejsca.

8. Wścieklizna. Wirus tej choroby przenoszony jest przez ślinę psów, małp i kotów. Schemat szczepienia polega na przyjęciu trzech zastrzyków w ciągu około 25 dni. Jeśli po zaszczepieniu nastąpi kontakt ze zwierzęciem mogącym być chorym na wściekliznę - trzeba przyjąć dwa zastrzyki przypominające.

9. Żółta gorączka - Jest to choroba wirusowa przenoszona przez komary rozpowszechniona w tropikalnych lasach Ameryki i Afryki. Szczepionkę wstrzykuje się podskórnie, jednorazowo. Świadectwo ważne jest 10 lat.

10. AIDS. Do zakażenia może dojść podczas stosunku płciowego, podawania narkotyków, a także podczas zabiegów niesterylną igłą i strzykawkami. Zaawansowane badanie prowadzone nad wynalezieniem szczepionki prawdopodobnie w najbliższej przyszłości dobiegną końca. Oznacza to, że szanse na znalezienie w pełni skutecznej szczepionki, gwałtownie rosną.

Zobacz także: Sprawdź lokalizację Twojej najbliższej poradni szczepień

up Jak opalać się bezpiecznie?

 Co zrobić aby z wymarzonych wakacji przywieźć piękną i zdrową opaleniznę? Jak uchronić się przed bolesnymi i nieprzyjemnymi poparzeniami słonecznymi? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w tym dziale.

Podczas letniego opalania się warto pamiętać o naszym zdrowiu. Ładnie opalona skóra znacznie poprawi Twoje samopoczucie i wygląd, ale nie zapominaj że długotrwałe wylegiwanie się w nasłonecznionym miejscu grozi poważnymi skutkami. Promieniowanie UVA - stanowi aż 95% całego promieniowania. Promieniowanie to powoduje nie tylko opalanie skóry, ale również zmiany nowotworowe skóry. .

Istnienie niekorzystnych efektów promieniowania słonecznego nie oznacza jednak, że musimy rezygnować z jego uroków. Każdy z nas przecież, jadąc na wakacje lubi się trochę powygrzewać na słońcu. Trzeba tylko wiedzieć jak to robić, aby nasza skóra nabrała pięknej opalenizny, a nie bolesnych, czerwonych oparzeń, które najczęściej oznaczają zmarnowany urlop.

Oto kilka wskazówek, które każdy z nas powinien przestrzegać:
1. Przed opalaniem dokładnie należy pokryć nasze ciało filtrem właściwym dla twojego typu karnacji.
2. Kupując kosmetyki do opalania się sprawdzaj datę ważności.
3. Stosuj kremy do opalania, które chronią przed działaniem promieni UVA i UVB.
4. Nie opalaj się miedzy 11 – 15 godziną. W tych godzinach słońce świeci najmocniej!
5. Chroń oczy przed działaniem promieni UV nosząc okulary przeciwsłoneczne.
6. Chcąc korzystać z kąpieli musisz smarować się kremami wodoodpornymi, albo po każdej kąpieli na nowo smarować się zwykłymi.

Podczas opalania się nie zapominaj o piciu wody mineralnej. W upalny dzień Twój organizm traci jej bardzo duże ilości.