Na lotnisku


 

Tematy artykułu:

1. ODPRAWA: Informacje o odprawie na lotnisku, przewozie zwierząt i podróżowaniu osób niepełnosprawnych

2. BAGAŻ: Co wolno, a czego nie wolno przewozić w bagażu?

 

1. Odprawa

Każdy pasażer przed podróżą powinien:

 • posiadać paszport ważny jeszcze przez 6 miesięcy od daty powrotu do Polski.
 • zapoznać się i dostosować do aktualnych przepisów paszportowych i wizowych obowiązujących w kraju docelowym wycieczki.
 • zapoznać się z charakterystyką i zwyczajami panującymi w kraju wyjazdowym
 • wykonać szczepienia jeśli takowe są wymagane

   

Odprawa na lotnisku:

Ze względów bezpieczeństwa na wszystkich lotniskach prowadzone są wzmożone kontrole pasażerów, dlatego odprawa rozpoczyna się zawsze 2 godz. przed planowaną godziną odlotu.

Przewóz zwięrząt (dot.: rejsy czarterowe, psy i koty)

Maksymalna waga do przewożonych zwierząt wynosi 5 kg. (łącznie z klatka o wymiarach max 45x35x20 cm). Zwierzęta te mogą podróżować, w kabinie pasażerskiej po wcześniejszej zgodzie przewoźnika (podczas lotu może być przewożone tylko 1 zwierze). Zwierze musi posiadać wszelkie niezbędne pozwolenia i zaświadczenia od weterynarza także w języku angielskim. Zapytanie o pozwolenie przewozu należy przesłać nie później niż 4 dni robocze przed datą wylotu. Opłata za przewóz zwierząt jest pobierana zgodnie z Tabela Opłat Dodatkowych przewoźnika. Linie lotnicze nie odpowiadają za obrażenia cielesne lub śmierć zwierzęcia podczas podróży.

Osoby niepełnosprawne podróżujące na wózkach inwalidzkich oraz podróżowanie osób niewidomych:

Osoby podróżujące na wózkach inwalidzkich nie ponoszą dodatkowych opłat (za wózek również). Pasażerów poruszających się na wózkach, którzy poruszają się samodzielnie po schodach i w samolocie przyjmowane są na pokład bez ograniczeń. Na pokładzie mogą być 4 osoby, które potrzebują asysty na schodach i w samolocie, przy czym możliwe jest przyjęcie tylko 2 osób poruszających się na wózku po pokładzie, a w locie dłuższym niż 3 godziny taka osoba musi podróżować z osoba towarzysząca. Wózki inwalidzkie pasażerów przewożone sa jako bagaż rejestrowany i mogą być przekazane obsłudze naziemnej dopiero pod samolotem. Baterie od wózków akumulatorowych powinny być odłączone w czasie lotu.
Osoby niewidome, mogą podróżować z psami przewodnikami bez dodatkowych opłat w kabinie pasażerskiej, pies przewodnik powinien mieć założony kaganiec na czas lotu. Należy uprzednio poinformować linie lotnicze o podróży osób niepełnosprawnych (poruszających się na wózku inwalidzkim, niewidomych, głuchoniemych) najpóźniej na 4 dni robocze przed data wylotu.
 

2. Bagaż

Należy wyraźnie oznaczyć wszystkie sztuki bagażu nazwiskiem i adresem oraz dodatkowo etykietami z adresem.

Waga bagażu: w zależności od typu samolotu, dopuszczalna waga bagażu na osobę wynosi 15 do 20 kg + 5 kg bagaż podręczny. Za każdy kg bagażu powyżej limitu pasażer ponosi dodatkową opłatę.

Przedmioty, których nie wolno pakować do bagażu podręcznego:

 • ostre i szpiczaste jak np. noże, nożyczki, pilniczki, pensety, żyletki, śrubokręty, narzędzia udarowe, broń wszelkiego rodzaju a także elementy które mogłyby przypuszczać niebezpieczeństwo

Uwaga! Nowe przepisy przy przewożeniu płynów z bagażu

Podczas pakowania bagażu podręcznego radzimy pamiętać, że:

 • dozwolone jest przewożenie tylko niewielkich ilości płynów w bagażu kabinowym lub w osobistej torebce - niezależnie od kierunku podróży
 • płyny przewożone w bagażu kabinowym muszą znajdować się w pojemnikach, z których żaden nie może przekraczać 100 ml - muszą być one zapakowane w jedną przezroczystą plastikową i zamykaną torbę o pojemności nie przekraczającej jednego litra (np. torebka dwuścienna o wymiarach 22 cm/15 cm), które powinny być dostępne w portach lotniczych.
 • bez zmian pozostają zasady dotyczące przewozu płynów (np. perfum, alkoholi) zakupionych w sklepach położonych na lotnisku za punktem kontroli kart pokładowych. Jeśli zakupiony towar został zapakowany i zabezpieczony w plastikowej torbie przez personel sklepu nie należy jej otwierać do momentu sprawdzenia w punkcie kontroli bezpieczeństwa ( w tym przypadku nie ma również ograniczeń dot. ilości).

Definicja substancji płynnych obejmuje:

 •     wodę i inne napoje, zupy, syropy
 •     żele (np. do włosów, kąpieli)
 •     pasty (w tym pasty do zębów)
 •     kosmetyki w płynnej formie (błyszczyk, podkład, tusz do rzęs)
 •     kremy odżywki i oliwki
 •     spray'e
 •     substancje płynne pod ciśnieniem (np. żele do golenia, dezodoranty)
 •     inne substancje o podobnej konsystencji.